Jak zaplanować pogrzeb?
W tragicznej sytuacji, jaką jest śmierć bliskiego, nawet najprostsze zadania mogą wydawać się przeszkodą nie do pokonania. Jedną z opcji, aby ułatwić ten proces, jest planowanie pogrzebu (funeral planning). Można to zrobić jeszcze za życia (pre-planning), aby odciążyć bliskich w momencie naszej śmierci. Planowanie pogrzebu nie jest niczym nowym, a zajmowali się nim od wieków władcy, politycy, a nawet nasi przodkowie. Przedstawiamy listę najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas planowania ceremonii pogrzebowej.
Rodzaj pochówku
W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy zmarły ma zostać pochowany tradycyjnie w trumnie, czy może ma być poddany kremacji. Urnę można złożyć w grobie ziemnym lub umieścić w kolumbarium. W tej chwili w Polsce nie istnieje możliwość rozsypania prochów np. w ulubionym miejscu danej osoby, ale drobną ilość prochów można odsypać i przechowywać w małej urnie lub specjalnie do tego przygotowanej biżuterii. Ponadto, należy rozważyć, na jakim cmentarzu ma zostać pochowany zmarły, i zorientować się w kosztach.
Zakład pogrzebowy
Następny aspekt, który należy rozważyć, to wybór zakładu pogrzebowego, który zajmie się zarówno organizacją ceremonii, jak i formalnościami z nią związanymi. Warto w tym miejscu podkreślić, że wybór zakładu nie powinien być nam narzucony: ani przez szpital, miejsce zamieszkania czy nawet preferencję danej parafii. Jeżeli nie ufamy danemu miejscu, mamy prawo wybrać takie, które spełni nasze oczekiwania. Wiele zakładów pogrzebowych oferuje nawet możliwość funeral planningu jeszcze za życia człowieka, i chętnie odpowie na ewentualne pytania lub nieścisłości.
Oprawa ceremonii pogrzebowej
Następny krok to decyzja o charakterze ceremonii. Czy będzie je poprzedzać nabożeństwo? Czy poprowadzi je mistrz ceremonii świeckiej? A może naszym życzeniem jest połączenie obu? W przypadku wyboru mistrza, lub tak zwanego celebransa, dobrym pomysłem będzie posłuchanie jego lub przemów, aby upewnić się, czy dany styl nam odpowiada. Do zaplanowania jest również muzyka, a nawet kolor ubioru żałobników. W tym miejscu możemy zdecydować, czy ceremonia będzie skromna i dostępna wyłącznie bliskim, czy życzymy sobie przemów, a może ostatnie pożegnanie powinno odbywać się w całkowitej ciszy?
Dekoracje
Do zaplanowania jest również kwestia samego nagrobka: jak powinien wyglądać? Istotne będą nawet takie kwestie jak materiał, z jakiego zostaną wykonane litery. Kolejna rzecz to kwiaty: od wiązanek pogrzebowych po dekoracje w kaplicy, kościele lub sali pożegnań. Zdarza się, że na pogrzeb są przynoszone ulubione kwiaty osoby zmarłej.
Stypa
Stypa ma na celu rozładować emocje, dać przestrzeń na rozmowy i wspominki o zmarłym, oraz oczywiście posilić gości przybyłych na pogrzeb przed podróżą powrotną. Na niektórych cmentarzach możemy znaleźć specjalnie do tego przygotowane sale i restauracje, aczkolwiek wybór miejsca zależy od preferencji i budżetu rodziny.
Kwestie formalne
Na koniec warto zastanowić się nad wszelkimi sprawami, które należy domknąć. Pojawi nam się tutaj kwestia spadku, zamknięcia kont bankowych, a nawet profili w mediach społecznościowych. Jeżeli zmarły posiadał nieruchomość, warto zastanowić się, co chciałby zrobić ze swoimi rzeczami.
Planowanie pogrzebu, chociaż może być trudne, rządzi się stałymi punktami, które możemy zaplanować wcześniej. Warto zawczasu porozmawiać o preferencjach danej osoby, aby w czasie po śmierci móc jak najwięcej czasu i przestrzeni przeznaczyć na przeżywanie żałoby.